THE OFFICIAL WEBSITE
OF FPD ATHLETICS

Boys and Girls Track Finish First Meet of 2016 at Landmark Christian

ATLANTA – The FPD varsity girls and boys track and field teams competed for the first time in 2016 on Saturday at the Landmark Invitational Meet No. 2, with the Vikings finishing in third place out of nine schools while the Lady Vikings took fourth of seven.

Below is a list of team places and first place finishers, which include multiple Lady Vikings and Vikings.

The highlight of the day came via the arm of senior Robby Watson.

The Southern Miss commit set a new school record in the discus throw at 170-08.

For complete results from today’s meet, visit the event page on Georgia MileSplit.

The Lady Vikings and Viking are back in action on Thursday, March 10 at Thompson Stadium in Macon competing in the Canes Early Bird Meet at 4 p.m.

The First Presbyterian Day School Department of Athletics strives to build the student athlete both in the playing arena and the classroom while upholding the school’s mission statement to educate and equip students to change the world for God’s glory. For more information, visit www.fpdvikings.com and sign up for up-to-the-minute news and scores by following the Vikings on Twitter at @FPDVikingSports and on Facebook at www.facebook.com/fpdathletics.

BOX SCORES:

LANDMARK MEET #2 (Atlanta)
GIRLS TRACK
1. New Manchester 222
2. Landmark 135
3. Spalding 119
4. FPD 75
5. Cross Keys 17
6. Fellowship Christian 13
7. Sandy Creek 11

100m: Aniaya Jester (Spalding) 12.96
200m: Kiara Slay (New Manchester) 27.03
400m: Searia Jenkins (New Manchester) 1:03.09
800m: Vanesa Rubio-Toxtle (Cross Keys) 2:30.52
1600m: Nicole Fegans (Landmark) 5:10.80
3200m: Nicole Fegans (Landmark) 11:06.47
100m Hurdles: Yashe’ Robinson (New Manchester) 15.46
300m Hurdles: Jairiah Shealy (New Manchester) 49.10
4×100 Relay: Alexis Nelson, Kennedy Quarles, Kiara Slay, Nakia Wilson (New Manchester) 51.13
4×400 Relay: Alexiz Nelson, Kennedy Quarles, Kiara Slay, Sabria Wooten (New Manchester) 4:14.11
High Jump: Nakia Wilson (New Manchester) 4-10
Pole Vault: Carson Dingler (FPD) 13-01.50
Long Jump: Yashe’ Robinson (New Manchester) 16-07
Triple Jump: Yashe Robinson (New Manchester) 37-10
Shot Put: Taylor Stringer (Spalding) 34-03
Discus: Rachel Morley (Landmark) 115-02

BOYS TRACK
100m: Torrian McSwain (FPD) 11.25
200m: Amin Shaheed (Sandy Creek) 23.53
400m: Nicolas Toomer (Landmark) 51.63
800m: Chris Gibbs (Spalding) 2:06.12
1600m: Nicholas Flatt (Spalding) 4:52.70
3200m: Nicholas Flatt (Spalding) 10:27
110m Hurdles: Stockton McGuire (Landmark) 14.65
300m Hurdles: Stockton McGuire (Landmark) 40.28
4x100m Relay: Amir Ali, Julian Bolt, Charles Green, Deandre Hall (New Manchester) 43.71
4x400m Relay: (Landmark Christian Team A) 3:33.93
High Jump: Taylor Snyder (Landmark) 5-08
Pole Vault: Josh Miller (FPD) 14-00
Long Jump: Otis Cox (New Manchester) 20-09.50
Triple Jump: Nicolas Toomer (Landmark) 41-07.50
Shot Put: Robby Watson (FPD) 50-00
Discus: Robby Watson (FPD) 170-08