THE OFFICIAL WEBSITE
OF FPD ATHLETICS

Girls and Boys Track Finish Second at Viking Invitational

MACON, Ga. – The FPD varsity girls and boys track and field teams placed second at the Viking Invitational on Wednesday afternoon, March 22, at the Dick Frame Track and Field Complex at George S. Johnson Stadium.

The Lady Vikings finished three points behind first-place winner Baldwin with a team score of 58 while the Vikings finished runner-up to Baldwin with 46 points.

In the girls meet, Maggie Davis placed first in the 200 meter dash, clocking in at 25.89.

Anna Grace Reeves placed first in the 1600 meter run (6:37) while Mary Jayne Bonfim took the top spot in the 3200 meter run (15:20).

Cassie Sutton was first in pole vault with a jump of 6-06.

In boys competition, Denson Martin was first in the 110 meter hurdles with a time of 17.59.

Jack Hardy top home top honors in the pole vault (8-00).

Jacobe Singletary was first in the shot put at 40-11. Blaine Kizer placed first in the discus at 129-04.

For complete results, visit the Viking Invitational results page on Georgia MileSplit HERE.

The Lady Vikings and Vikings return to action on Wednesday, April 5, hosting the second Viking Invitational at 4 p.m.

The First Presbyterian Day School Department of Athletics strives to build the student athlete both in the playing arena and the classroom while upholding the school’s mission statement to educate and equip students to change the world for God’s glory. For more information, visit www.fpdvikings.com and sign up for up-to-the-minute news and scores by visiting www.twitter.com/FPDVikingSports.

BOX SCORES:

Wednesday’s Boys Track and Field
Team scores: Baldwin 79, FPD 46, Georgia Military 39.

Individual winners:

100m: Jordan Driskell (Baldwin) 11.43
110m Hurdles: Denson Martin (FPD) 17.59
200m: Alex Easley (GMC) 24.04
300m Hurdles: Decorius Jones (Baldwin) 44.66
400m: Evans Simmons (Baldwin) 51.71
800m: Dexter Harden (Baldwin) 2:09
1,600m: Hunter Kimball (GMC) 4:37
3,200m: Demarcus Reeves (Baldwin) 11:46
4×100 Relay: Baldwin 45.6
4×400 Relay: GMC Prep 3:49
High Jump: Rodney Walker (Baldwin) 5-10
Long Jump: Harvey Keldrick Bell (Baldwin) 21-00
Triple Jump: Bell (Baldwin) 21-00
Discus: Blaine Kizer (FPD) 129-04
Shot Put: Jacobe Singletary (FPD) 40-11
Pole Vault: Jack Hardy (FPD) 8-00

Wednesday’s Girls Track and Field
Team scores: Baldwin 61, FPD 58, Georgia Military 39.

Individual winners:
100m: Jasmine Chester (Baldwin) 13.34
100m Hurdles: Frame (FPD) 17.68
200m: Maggie Davis (FPD) 25.89
300m Hurdles: Frame (FPD) 53.66
400m: Cire Foston (GMC) 1:05
800m: Makayla Butts (Baldwin) 2:34
1,600m: Anna Grace Reeves (FPD) 6:37
3,200m: Mary Jayne Bonfim (FPD) 15:20
4×100 Relay: Baldwin 52.90
4×400 Relay: GMC 4:30
High Jump: Taylor Scott (GMC) 4-04
Long Jump: Brittany Trawick (Baldwin) 18-03
Triple Jump: Kennedy Morgan (Baldwin) 30-06
Discus: Mary Elizabeth Jones (GMC) 91-07
Shot Put: Mary Elizabeth Jones (GMC) 29-03
Pole Vault: Cassie Sutton (FPD) 6-00