THE OFFICIAL WEBSITE
OF FPD ATHLETICS

Vikings Track Finishes 2nd in Opening Meet

 

Wednesday afternoon the 2018 Viking Track season officially got underway. The Lady Vikings would finish the meet with 63 points which would tie them for second place with Mary Persons overall behind Baldwin High.

 

The Vikings would finish the meet with 66 points which placed them second overall behind Mary Persons.

 

Samford signee Titus Moore broke his own record in the 110M with a time of 14.24. He had set the new record four days earlier at Landmark Christian with a time of 14.35.

 

Here are the results from the FPD Track Meet for scorers.

 

Girls Results –

 

400M Dash –

Maggie Davis, 4th place, 1:07.79, 2pts

 

800M Run –

Resse Lefholz, 2nd place, 2:54.45, 4pts

 

1600M Run –

Avery Kemper, 4th place, 6:30.98, 2pts

 

3200M run –

Avery Kemper, 3rd place, 13:45.65, 3pts

Mary Jane Bomfim, 4th place,14:53.68, 2pts

 

100M Hurdles –

Sadie Frame, 1st place, 17.51, 6pts

Carolina Rutledge, 3rd place, 18.94, 3pts

 

300M Hurdles –

Sadie Frame, 1st place, 53.51, 6pts

Caroline Rutledge, 2nd place, 57.99, 4pts

 

4 x 400M Relay:

 

Cassie Sutton, Maggie Davis, Reese Lefholz, and Sadie Frame, 3rd place, 4:52.03, 2pts

 

High Jump –

Jazlyn Faison, 2nd place 4-00.00, 4pts

 

Pole Vault –

Cassie Sutton, 2nd place, 7-06.00, 4pts

Elizabeth Windham, 3rd place, 6-06.00, 3pts

 

Long Jump –

Heather Smaha, 2nd place, 16-00.00, 4pts

Sadie Frame, 3rd place, 14-06.00, 1.66pts

 

Triple Jump –

Laney Skipper, 3rd place 27-02.00, 3pts

Shot Put –

Mo Register 1st place, 31-01.50, 6pts

 

Discuss Throw –

Mo Register, 2nd place, 83-10, 4pts

 

 

Boys Results:

 

100M Dash –

Mac Grice, 4th place, 12.26, 2pts

 

800M Run –

Cooper Martin, 3rd place, 2:19.30, 3pts

 

3200M Run –

Jack Beeland, 2nd place, 11:28.19, 4pts

 

110M Hurdles –

Titus Moore, 1st place, 14.24, 6pts

 

300M Hurdles –

Titus Moore, 1st place, 43.83, 6pts

Robert Johnson, 3rd place, 47.17, 3pts

 

4x100M Relay

 

Mac Grice, Titus Moore, Robert Johnson, Stephen Summerow, 2nd place, 4 pts

 

4x400m Relay

 

Jack Hardy, Cooper Martin, Titus Moore, Stephen Summerow, 1st place, 6pts

 

High Jump –

Mac Grice, 4th place, 5-04.00, 2 pts

 

Pole Vault –

Jack Hardy, 2nd place, 9-00.00, 4pts

Bowen Kramer, 3rd place, 8-00.00, 3pts

 

Long Jump –

Titus Moore, 3rd place, 19-04.00, 3pts

Robert Johnson, 4th place, 18-11.50, 2 pts

 

Triple Jump –

Robert Johnson, 4th place, 41-08.00, 2pts

 

Shot Put –

Ja’Cobe Singletary, 1st place, 43-02.50, 6pts

 

Discus Throw –

Blaine Kizer, 1st place, 117-02, 6pts

Hunter squires, 2nd place, 112-09, 4pts

 

GIRLS FINAL RESULTS: – 16 Events Scored
===============================================================================

1) Baldwin High School 84

2) First Presbyterian Day Sc 63
2) Mary Persons 63

4) Turner County HS 13

 

BOYS FINAL RESULTS: 16 Events Scored
===============================================================================

1) Mary Persons 71

2) First Presbyterian Day Sc 66
3) Baldwin High School 61

4) Turner County HS 36