THE OFFICIAL WEBSITE
OF FPD ATHLETICS

Year-by-Year Archives

2015-16 Athletic Archive
Sport Season Record Region Record Playoffs (Y/N) Notes
Baseball 15-10 5-3 Yes FPD played as the no. 16 seed in GHSA Class-A Private State Tournament against no. 1 George Walton...Gavin Bloodworth-Garrett West-Jack Sawyer were named All-Region First Team...Dalton Cox-Ryan Jones-Austin Harley were named to the All-Region Second Team...Bloodworth was named All-State while West was Honorable Mention...Jones-Bloodworth-West were named to the GA Dugout Club Top 100 Underclassmen.
Boys Basketball 14-11 5-5 Yes Second-year head coach Michael Walton led the Vikings to their first ever appearance in the GHSA Class-A State Playoffs as the no. 16 seed...FPD started the season 6-1 with key wins over GMC Prep-Mary Persons-Brookstone-Clarkston...Champ Dawson and Armaun Smith were named to the Macon Telegraph All-Middle Georgia Team as Honorable Mention.
Girls Basketball 14-13 6-5 Yes John Griffin increased FPD's win total by eight games from the previous season to lead the Lady Vikings to a GHSA Class-A State Playoff berth for the third time in program history...Juniors Kate Patterson and Emma Lako were named to the GHSA Class-A All-Middle Georgia Team as Honorable Mention...Both players were also named to the All-Region 7 Team.
Boys Cross Country n/a n/a Yes Shane Hall paced the Vikings to their sixth consecutive Area Championship at the Georgia Children's Home on Oct. 29...FPD placed 12th in the State Meet in Carrollton...The Vikings finished in the Top-10 in seven of 10 meets in the 2015 season...Senior Will Martin earned All-Area honors by taking third at the Area Meet...Sophomore Dylan Bridges was also named All-Area with a fourth place finish...Martin and Bridges were named Macon Telegraph All-Middle Georgia Honorable Mentions.
Girls Cross Country n/a n/a Yes The Lady Vikings picked up a fourth place finish at the Class-A Area-1 Private Meet to result in a sixth straight appearance in the Class-A State Meet in Carrollton...FPD finished 15th at the State Meet...The Lady Vikings finished in the Top 10 in seven on 10 meets in 2015...Senior McKenzie Peterson and freshman Mary Jayne Bonfim earned All-Area Honors and also were named to the Macon Telegraph All-Middle Georgia Girls Cross Country Team as Honorable Mentions.
Football 6-5 4-2 Yes The Vikings pulled together midway through the season to earn a trip to the Class-A Private State Playoffs for a fifth consecutive season...Will McCormick-Thomas McBride-Daniel Weaver-E.J. Tobler-Torrian Bradley McSwain and Dontrez Johnson were named to the All-Region 7 Team...All-Middle Georgia Honorable mentions went to McCormick-Weaver-McSwain-Brad Powell-and McBride...Weaver was also named to the AJC Class-A First Team as a punter and Reggie Gantt participated in the All-American Offense/Defense All-Star Game.
Golf n/a n/a Yes Head coach Charley Chase propelled the Vikings to a Class-A Private State Runner-Up finish while the Lady Vikings took fourth place overall...Wesley Hanson was named the Macon Telegraph All-Middle Georgia Golfer of the Year...The Vikings also won the GHSA Sectional Tournament for the first time in program history at the University of Georgia course in Athens on May 2...Charles Stroud was named to the All-Middle Georgia First Team while Chris Adams-Wilson Andress-Jay Spivey-Alex Odom and Cassidy Pearson receiving Honorable Mentions.
Gymnastics n/a n/a n/a FPD had a full varsity squad in 2015-16 led by head coach Chelsea Latimer...FPD also added a middle school team...Janie Beeland graduated after competing three years on the team...Beeland was FPD's top beam-vault and scorer in 2016.
Boys Soccer 9-7-2 n/a No The varsity boys soccer team failed to qualify for the postseason in a rebuilding campaign...Dontrez Johnson was named to the All-Area 2 Team as goalkeeper with 90 saves...Junior striker Dane Wiggins also received All-Area honors with a team-best 14 goals...Nicholas Farmer was named to the Macon Telegraph's All-Middle Georgia Second Team while Henry Middlebrooks-Johnson-Stephen Summerow-and Dane Wiggins received Honorable Mentions.
Girls Soccer 14-2-4 n/a Yes The Lady Vikings advanced to the GHSA Elite Eight for a sixth consecutive season before falling in PK's to The Walker School...Caylee Ann Sutton-Jansyn Samples-Elizabeth Nelson-Emma Lako-Mia Ferro were all selected to the All-Area 2 Team...Maggie Johnston-Samples-Sutton-Nelson-Ferro were named to the Macon Telegraph All-Middle Georgia Second Team while Emma Lako and Kate Patterson received Honorable Mention.
Softball 24-8 7-3 Yes The Lady Vikings took third in the state for a third straight season at the GHSA Class-A Private Elite Eight in Columbus...Jill Rogers finished a strong senior season with a .574 batting average (third all-time in a single season)...Macon Telegraph All-Middle Georgia First Team Selections included Peyton Worsham and Jill Rogers while Honorable Mentions went to Parkerson and Karsen Ochs...Rogers-Worsham-Parkerson-Ochs-Carli Sutton were named to the All-Region 7 First Team...Caylee Ann Sutton-Emily Rutledge-Lizzie Reed and Ochs picked All-Region Secon Team honors...Head coach Jim Turner stepped down after the season to spend more time with his family...Kristy Alvarez was named head coach in the off-season.
Boys Tennis 20-2 n/a Yes Head coach Derek Lashley led the Vikings to the GHSA Class-A Private Semifinals...Michael and Miller Durham signed scholarships with Auburn University and Kennesaw State...Michael Durham was named the Macon Telegraph All-Middle Georgia Player of the Year...Miller Durham-Christian Tinkey-Halen Fulk and Marshall Danner were named All-Middle Georgia First Team.
Girls Tennis 12-8 n/a Yes FPD fell in the first round of the Class-A Private State Tournament to St. Francis...Summer Sanders and Sydney Reese were named Macon Telegraph Honorable Mention.
Boys Track & Field n/a n/a Yes FPD finished fourth at the Area Meet under head coach John Griffin and took home fifth place at the GHSA Class-A Private State Meet...Robby Watson took first at State in the shot put (53-07.5) and second in the discus (164-04)...Josh Miller won the pole vault state title at 14-06 and Titus Moore claimed the 110m Hurdle title at 14.61...Waton was named the All-Middle Georgia Boys Track Athlete of the Year...Titus Moore was named All-Middle Georgia athlete of the year in 110m hurdles while Miller picked up the same nod in pole vault...Watson signed to throw discus and shot at Southern Miss and Miller signed to pole vault at Embry-Riddle.
Girls Track and Field n/a n/a Yes First-year head coach Walker Middlebrooks guided the Lady Vikings to the 2016 Class-A Area-1 Private Championship...Three new school records were set in 2016...Senior Maggie Johnston threw 144-06 in discus and 38-08 in shot put while Carson Dingler broke her own record in pole vault at 13-08...FPD finished fifth at the GHSA Class-A Private State Meet...Dingler placed first in pole vault while Johnston took first in discus...Johnston was named All-Middle Georgia Girls Track Athlete of the Year...Carson Dingler took All-Middle Georgia in the pole vault...Johnston signed with Samford University.
Volleyball 27-19 8-3 Yes FPD had its best season to date since becoming a varsity sport as head coach Sarah Futo led the squad to their most wins (27) in program history...FPD advanced to the first round of the GHSA Class-A State Tournament...Mackenzie Johnson was named to the Macon Telegraph All-Middle Georgia First Team...Abigail Pierce-Morgan Mullis-and Bailey Ruble were named All-Middle Georgia Honorable Mention.
2014-15 Athletic Archive
Sport Season Record Region Record Playoffs (Y/N) Notes
Baseball 17-6 8-4 Yes Finished third in GHSA Class-A Private Region 7...Advanced to the GHSA Class-A Private State Playoffs...Fell to Hebron Christian in the first round...Austin Cox signed a National Letter of Intent (NLOI) with Mercer University while Tyler Stubbs signed with Maryville College...Kevin Moreau announced he would play at Berry College...Denny Bryant completed his first year as head coach of the Vikings.
Boys Basketball 6-15 1-9 No Picked up a 50-38 win at George Walton on Dec. 5 followed by a 61-58 victory at Schley County on Dec. 9...Earned a 58-50 region win over Mount de Sales on Jan. 27...Freshman Maurice Gordon was named All-Middle Georgia Honorable Mention...Michael Walton completed his first season as head coach of the Vikings.
Girls Basketball 6-16 5-6 No Finished with region wins over Twiggs County-Mount de Sales-and Wilkinson County...Advanced to the GHSA Class-A Region 7 Tournament before falling to GMC Prep in the first round...John Griffin completed his first year as head coach of the Lady Vikings...Kate Patterson was named All-Middle Georgia Honorable Mention.
Boys Cross Country n/a n/a Yes Finished in the Top-10 in eight of 10 meets...Won the Area 1 Meet for the fifth consecutive season...Advanced to the GHSA Class A State Meet (finished 8th)...Will Martin was named to the All-Middle Georgia Team for a third straight year...Head coach Shane Hall completed his second year as head coach.
Girls Cross Country n/a n/a Yes Finished in the Top-10 in six of 10 meets...Finished fourth at the GHSA Class-A Area-1 Private Meet to qualify for the State Meet..Advanced to the GHSA Class A State Meet (finished 16th)...Holly Scott completed her first year as head coach of the Lady Vikings.
Football 7-4 4-2 Yes Advanced to the GHSA State Playoffs for the fourth consecutive year...Fell in the first round of the state playoffs at Prince Avenue 55-30...Finished the season on a 4-1 run over the final five regular season games...Key region wins included Mount de Sales and Wilkinson County...Opened the season with a thrilling 26-25 victory over Howard in overtime marking the first time a Bibb County private and public school had faced one another in over 30 years...Eight players were named to the All-Region 7 Team (Will McCormick-Reggie Gantt-Jam Morris-Robby Watson-Palmer Haynes-Jonathan Raines-Noah Groover-Cole Thomason)...Five players were named to the All-Middle Georgia Team (Haynes-Groover-Morris-Raines-Gantt)...Junior Daniel Weaver was named to the Georgia Sportswriters Association All-State Team as punter...Raines earned the Macon Touchdown Club's Scholar-Athlete of the Year...Greg Moore completed his 15th season as head coach of the Vikings.
Golf n/a n/a No Finished a perfect 6-0 in head-to-head matches on the year...Placed second at the GHSA Class-A Private Area Tournament at River Forest on April 14...Advanced to the GHSA Class-A Sectionals and placed fifth overall...Charles Stroud qualified for the State Tournament for he boys while Cassidy Pearson competed at State for the girls...Stroud was named the All-Middle Georgia Golfer of the Year...Stroud was also named to the All-State Team.
Gymnastics n/a n/a n/a Competed in the second season of varsity competition...Lead by second-year head coach Chelsea Latimer and assistant coach Sarah Nixon.
Boys Soccer 11-7-2 5-2 Yes Advanced to the second round GHSA Class-A State Playoffs...Dropped its second round match at Athens Academy 2-0...Won its round one match at Savannah Country Day 1-0...Kevin Griggs-Cole Morton-Stephen Dance and Dane Wiggins were named to the All-Area Team...Griggs-Morton and Nicholas Farmer were selected to the All-Class All-Star Team.
Girls Soccer 17-4 5-0 Yes Advanced to the GHSA Class-A Semifinals vs. Fellowship Christian before falling in PK's 6-5...Won the Area-2 season title...Defeated ELCA and Savannah Country Day in the GHSA Class-A State Tournament...Megan Ingram-Sara Robertson-Jane Howell-Maisyn Samples-Brooke Battson and Elizabeth Nelson earned All-Area honors...Robertson-Howell-Samples-Battson and Nelson were selected All-Star All-Class.
Softball 26-9 11-1 Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs and finished third in the State Tournament for a second consecutive season...Made it to Columbus for the Elite Eight the second time in school history...Ten players were named to the All-Region 7 Team (Sumner Carlton-Courtney Lawrence-Peyton Worsham-Jill Rogers-Allie Parkerson-Carli Sutton-Caroline Harrison-Katie Culver-Maggie Renfroe- and Emily Rutledge)...Six players were named to the GACA All-State Team (Carlton-Worsham-Carli Sutton-Parkerson-Lawrence and Rogers)...Four players were named to the All-Middle Georgia squad (Carlton-Worsham-Sutton and Lawrence).
Boys Tennis 9-11 n/a Yes Finished fourth at the GHSA Class-A Area-1 Tournament...Advanced to the GHSA State Playoffs and fell in the first round at Mt. Paran...Brooks Hanson signed a National Letter of Intent to play tennis at Reinhardt University.
Girls Tennis 16-4 n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Tournament...Fell in the first round at Mt. Pisgah...Finished third at the GHSA Class-A Area-1 Private Tennis Tournament.
Boys Track & Field n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Meet and placed second overall...The Runner-Up finish is good for the highest in program history since the school moved to the GHSA in 2010...Won the GHSA Area 1 Meet...Robby Watson claimed the Class-A State Title in Discus and Shot Put.
Girls Track & Field n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Meet...Finished as the Runner-Up the GHSA Area 1 Meet...Carson Dingler finished first in the pole vault at the GHSA Class-A State Meet...Maggie Johnston claimed the individual state title in discus.
Volleyball 21-19 n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs in the third full year of varsity competition...Lost in Round 1 to Savannah Country Day...Finished the season as Area Runner-Up to Brookstone...Three players were named to the All-Middle Georgia Team (Mackenzie Johnson-Kate Patterson-Abigail Pierce)...Sarah Futo completed her first season as head coach of the Lady Vikings.
2013-14 Athletic Archive
Sport Season Record Region Record Playoffs (Y/N) Notes
Baseball 17-8 11-1 Yes Finished the season as the GHSA Class-A Region 7 Champions...Advanced to the GHSA Class-A State Playoffs before falling to Calvary Day School in three games in the first round...K.J. Spears-Tyler Stubbs-Austin Cox-Marshall Lyles and Will McCormick were named to the All-Region Team...Head coach Jim Turner announced he would be stepping down as head coach early in the season after 25 years as head coach...Spears-Cox and Stubbs were named to the All-Middle Georgia First Team...McCormick and Lyles were named to the All-Middle Georgia GHSA Team as Honorable Mention.
Boys Basketball 3-20 1-7 No Picked up a 74-66 win over South Gwinnett...Defeated Schley County and Twiggs County on Jan. 25 & 27...T.J. Sams earned All-Middle Georgia honors...Sams was also named to the All-Region team and announced he will attempt to walk-on at Jacksonville State...Caleb Samuel picked up All-Region honors.
Girls Basketball 16-9 8-3 Yes Advanced to the first round of the GHSA Class-A Sate Tournament...Fell to Calvary Day School in the first round...Finished as the GHSA Class-A Region Tournament Runner-Up...Savannah Phillips notched her 1000th career point in February...Phillips and Kate Patterson picked up spots on the All-Region Team.
Boys Cross Country n/a n/a Yes Finished in the Top-10 in seven of 10 meets...Won the Area 1 Meet for the fourth consecutive season...Advanced to the GHSA Class A State Meet (finished 6th)...Will Martin was named to the All-Middle Georgia Team for a second straight year...Head coach Shane Hall completed his first year as head coach...FPD unveiled the George Peake & Ann Peake Cross Country trail on campus.
Girls Cross Country n/a n/a Yes Finished in the Top-10 in nine of 10 meets...Won the Area 1 Meet for the fourth consecutive season...Advanced to the GHSA Class A State Meet (finished 4th)...Katie O'Quinn-Jessica Smith-Savannah Phillips and McKenzie Peterson were named to the All-Middle Georgia Team...Smith signed to run cross country at Georgia College...O'Quinn announced she will run for Mercer University...FPD unveiled the George Peake & Ann Peake Cross Country trail on campus.
Football 6-5 5-3 Yes Advanced to the GHSA State Playoffs for the third consecutive year...Fell in the first round of the state playoffs to Calvary Day School in a shootout 42-35...Finished the season on a 6-3 run over nine games after starting 0-2...Caleb Samuel signed a scholarship to play at the University of North Carolina...Will Black and Samuel were named to the Georgia Sportswriters All-State Team...Eleven (11) players were named to the All-Middle Georgia Team (Black-Samuel-Martin Wilson-Ryan Lindsey-Brandon Cox-Reggie Gantt-Regan Greene-Palmer Haynes-Will McCormick-Jam Morris)...Black was named Linebacker of the Year and at the Macon Touchdown Club Jamboree...FPD dedicated it's football field to 2009 graduate Austin Childers and officially named the playing surface "Austin Childers Field" at George S. Johnson Stadium.
Golf n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class-A State Tournament and finished 5th...Took home second (2nd) at the GHSA Class-A Area 1 Tournament at Healy Point...Dalton Taylor signed to play golf at Abraham Baldwin Agricultural College...Taylor-Charles Stroud and Brantley Wilson were named to the All-Middle Georgia Golf Team...Taylor was named All-State.
Gymnastics n/a n/a n/a Competed in the first season of varsity competition...Lead by head coach Chelsea Wegesin and assistant coach Sarah Nixon...Meredith Hunnicutt advanced to the State Competition at Westminster on May 2.
Boys Soccer 12-5-1 2-1 Yes Advanced to the second round GHSA Class-A State Playoffs...Dropped its second round match at Our Lady of Mercy...Won its round one match vs. Athens Academy 4-2...Finished at the Area 2 Runner-Up...Bradley Mullis and Kevin Griggs were named to the All-Middle Georgia Boys Soccer First Team...Nicholas Farmer was named to the All-Middle Georgia second team...Christian Moore-Cole Morton and Matthew Feagin were named All-Middle Georgia Honorable Mention
Girls Soccer 19-1 3-0 Yes Advanced to the GHSA Class-A Finals before falling in title match to Pace Academy 6-5 on penalty kicks...Won the Area-2 season title...Did not lose at home all season (11-0)...Katey Girggs signed to play at Truett McConnell College...Playoff wins included ELCA-Savannah Christian and Fellowship Christian...Katey Griggs was named the All-Middle Georgia Girls Soccer Player of the Year...Amy Morgan-Sara Robertson-Jane Howell and Maisyn Samples were named to the All-Middle Georgia First Team...Megan Sparks was named to the All-Middle Georgia Second Team while Baylee Heard picked up an honorable mention.
Softball 23-10 5-3 Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs and finished third in the State Tournament...Made it to Columbus for the Elite Eight the first time in school history...Caitlin Collins signed to play with Georgia Military College...Carli Sutton and Courtney Lawrence were named to the GACA All-State Team...Eight players earned All-Middle Georgia Honors (Sutton-Lawrence-Sumner Carlton-Collina-Mary Micah Lee-Lizzie Reed-Maggie Renfroe and Emily Rutledge)...Ten players were named to the All-Region Team (Collins-Lawrence-Carlton-Jill Rogers-Sutton-Renfroe-Lee-Ashleigh Powers-Reed and Rutledge)
Boys Tennis 6-6 n/a Yes Finished third (3rd) at the GHSA Class-A Area-1 Tournament...Advanced to the GHSA State Playoffs and fell in the first round to Holy Innocents.
Girls Tennis 11-4 n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs...Fell in the second round to Providence Christian after claiming a 4-1 win over Paideia at home in the first round...Finished as the Area-1 Tournament Runner-Up.
Boys Track & Field n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Meet...Won the GHSA Area 1 Meet...All-Middle Georgia recipients included Will Martin (3200m)-Jonathan Raines (110m hurdles)-Christian Moore (110m hurdles)-Caleb Samuel (Shot put and discuss)-Robby Watson (Discuss) and Josh Miller (pole vault)...FPD dedicated it's track & field facility to longtime volunteer coach Dick Frame.
Girls Track & Field n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Meet...Won the GHSA Area 1 Meet...All-Middle Georgia recipients included Jessica Smith (800m)-Katie O'Quinn (3200m)-Maggie Johnston (Discuss)...Smith picked up All-Middle Georgia 1600m Runner of the Year...Carson Dingler was named the All-Middle Georgia pole vaulter of the year...FPD dedicated it's track & field facility to longtime volunteer coach Dick Frame.
Volleyball 17-21-3 n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs in the second year of varsity competition...Lost in Round 1 to Paideia...Finished the season as Area Runner-Up to Brookstone...Senior Olivia Taylor was named to the All-Middle Georgia Team
2012-13 Athletic Archive
Sport Season Record Region Record Playoffs (Y/N) Notes
Baseball 23-3 10-0 Yes Set a new school record for consecutive wins to start a season with 17...Region 7A Champs...Advanced to Rd. 2 of GHSA State Playoffs...Sam Pope and Sam Joyce signed with Berry College...Sam Joyce and Kevin Moreau were named to the All-Middle Georgia 1st Team...Sam Pope-Sam Jones-Tanner Johnston picked up 2nd Team All-Middle Georgia honors...Scott McCormick-Hunter Hotchkiss-Josh Weaver were named All-Middle Georgia Honorable Mention
Boys Basketball 13-12 3-5 No Caleb Dupree scored 1000 points...Advanced to the GHSA Region 7A Tournament...Dupree signed to play at North Georgia College...TJ Sams was chosen to the All-Middle Georgia 3rd Team...Dupree and O'Showen Williams earned a spot on the All-Middle Georgia Team as Honorable Mention.
Girls Basketball 14-12 4-4 No Hannah Davis set a school record for most 3-pointers made in a single season...Advanced to the GHSA Region 7A Tournament Championship game...Savannah Phillips earned a spot on the All-Middle Georgia 3rd Team...Hannah Davis picked up a spot as an All-Middle Georgia Honorable Mention.
Boys Cross Country n/a n/a Yes Finished in the Top-10 in six meets...Won the Area 1 Meet...Advanced to the GHSA Class A State Meet (finished 12th)...Will Martin and Patrick Hague were named to the All-Middle Georgia Team.
Girls Cross Country n/a n/a Yes Finished in the Top-10 in eight meets...Won the Area 1 Meet...Advanced to the GHSA Class A State Meet (finished 6th)...Grace Tinkey signed with U.S. Air Force Academy...Jessica Smith-Danielle Ferro and Savannah Phillips earned All-Middle Georgia Honors.
Football 7-5 4-3 Yes Advanced to the GHSA State Playoffs for the second consecutive year...FPD won its first GHSA playoff game in school history vs. Brookstone...Head Coach Greg Moore earned his 100th career win...Defeated GMC on Homecoming...Darron Moore signed with Concordia College...Brooks Stroud-Scott McCormick and Will Black were named to the All-Middle Georgia 2nd Team...Conner Albright-Darron Moore-Martin Wilson and Brandon Cox were named All-Middle Georgia Honorable Mention.
Golf n/a n/a Yes Finished as the 2013 GHSA Class A Runner-Up...Won the GHSA Sectional Tournament to advance to state shooting a team-score 296...Won six tournaments on the year...Conner Albright signed with Georgia College...Albright was named to the All-Middle Georgia 1st Team...Dalton Taylor and Charles Stroud were named All-Middle Georgia Honorable Mention
Boys Soccer 13-7-1 3-1 Yes Advanced to the GHSA Class A Semifinals...Finished second in Area 2...Christian Moore and Conner Gettmann were named to the All-Middle Georgia 1st Team...Bradley Mullis-Kevin Griggs-Jeremy Overman selected to the All-Middle Georgia 2nd Team...Chandler Cundiff named All-Middle Georgia Honorable Mention
Girls Soccer 17-2-2 4-0 Yes Advanced to the GHSA Class A Semifinals...Won the Area 2 season title...Did not lose at home all season...Atalia Ramirez signed with Georgia Southern...Ramirez scored her 100th career goal...Ramirez-Jane Howell-Claire Crawford-Sara Robertson named to the All-Middle Georgia 1st Team...Katey Griggs-Taylor Chapman-Amy Morgan named All-Middle Georgia Honorable Mention
Softball 18-13 6-1 Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs...Region 7A Champs...Three seniors signed to play collegiately (Jenna Byrd-Hannah Davis-Claire Crawford)...Claire Crawford & Jenna Byrd were named to the All-Middle Georgia 1st Team...Hannah Davis & Caitlin Collins picked up 2nd Team All-Middle Georgia Honors...Sumner Carlton-Mary Micah Lee-Jill Rogers and Courtney Lawrence were named an All-Middle Georgia Honorable Mention.
Boys Tennis 21-1 n/a Yes Finished as the 2013 GHSA Class A State Runner-Up...Won the GHSA Area 1 Championship...Daniel Strawn signed to play at Clemson...Strawn was named the Middle Georgia Boys Tennis Player of the Year...Michael Durham and Miller Durham were named to the All-Middle Georgia 1st Team...Max Chandler-Tristan Hilyer-Brooks Hanson-Dylan Liles earned All-Middle Georgia Honorable Mention
Girls Tennis 8-6 n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs...Lost in round one at Pace Academy
Boys Track & Field n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Meet...Won the GHSA Area 1 Meet...Christian Moore-Josh Miller-Joseph Watwood named All-Middle Georgia Honorable Mention
Girls Track & Field n/a n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Meet...Won the GHSA Area 1 Meet...Grace Tinkey was named to the All-Middle Georgia 1st Team...Jessica Smith-Danielle Ferro-Maggie Johnston named All-Middle Georgia Honorable Mention
Volleyball 10-19 n/a Yes Advanced to the GHSA Class A State Playoffs in the first year of varsity competition...Lost in Round 1 to Calvary Baptist...Juniors Olivia Taylor and Lizzie Lisenby were named All-Middle Georgia.

Upcoming Events

There are no events to display